„Pánové, dobře vám to zpívá? Tak neseďte u bedny či piva. Přijďte do Besedy,“ obrací se na všechny zájemce o zpěv sbormistr Stanislav Machanec.
Mužský pěvecký sbor Beseda, který vznikl roku 1862, je na kulturní scéně měst Krásna a Valašského Meziříčí naprostým fenoménem, jemuž se právě naplňuje 150 let existence. Takto dlouhým trváním se nemůže pochlubit žádný jiný zdejší spolek. Během historie stála v čele Besedy řada osobností, například hudební skladatel Jan Nepomuk Polášek, žák Leoše Janáčka, nebo František Hanus, otec známého herce. Sbor má ve svém bohatém repertoáru kromě jiných i skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.
Pro členy Besedy je společné zpívání vřelou srdeční záležitostí, často podporovanou také rodinným zázemím. Manželky, děti i vnoučata rádi navštíví koncert nebo zájezd sboru, kde vystupuje jejich „besedník“.
Kdo je v Besedě, ten něco znamená
Říkalo se, že kdo zpívá v Besedě, není jen tak leda kdo, ale něco znamená. To platí i nadále a Vy si to můžete přijít dokázat. Sbor má vyhlášen konkurz a trvalé výběrové řízení na volná místa zpěváků 1. a 2. tenoru, ale i ostatních hlasových skupin.
V naší výzvě se obracíme především na vás, mladé seniory, kterým skončila pravidelná povinnost v zaměstnání, v kapse máte čerstvý důchodový výměr a jeden den v týdnu byste mohli a chtěli vyplnit smysluplnou činností.
Mnohdy i žena řekne svému muži: „Hezky zpíváš (hraješ na hudební nástroj), neseď doma u bedny (u piva v hospodě) a jdi zpívat do sboru!“ Takové pobídnutí váhavce velice rádi akceptujeme a nově příchozího zájemce přivítáme.
Zkuste si tedy ověřit, co jste nezapomněli ze školního zpěvu, „studií“ na hudební škole nebo ze seznamování se s paní Hudbou hrou na některý hudební nástroj. Avšak nemusíte jej lovit ze zasunutého futrálu a oprašovat – přijďte jen s tím nástrojem, který vám byl dán do vínku a nosíte ho stále u sebe – s Vaším hlasem, o kterém se tvrdí, že je to ten nejdokonalejší hudební nástroj.
Nezapomeňte přitom, že zpívání ve sboru má i své podmínky. Jsou jimi dobrovolnost, vytrvalost a hlavně podřízenost a přizpůsobivost. Mít tyto vlastnosti a pěstovat je není nikdy na škodu ani mimo sborové řehole.
Zaujali jsme Vás? Neváhejte nás kontaktovat.