Beseda uspořádala už druhý Festival duchovní hudby

O víkendu na přelomu dubna a května se ve Valašském Meziříčí nejen pálily čarodějnice a bavilo na prvomájových veselicích, ale byla možnost účastnit se i akce podstatně komornější.

Místní Mužský pěvecký sbor Beseda, mimochodem s více než 150letou tradicí hudební činnosti, pořádal Festival duchovní hudby. Byla tím vytvořena určitá tradice, protože festival s týmž zaměřením se zde konal už v roce 2005.

Farní úřad v čele s otcem Pavlem umožnil použít akusticky asi nejlepší sál ve městě a odpovídající i obsahově, tj. Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zde se koncert ve spolupráci s kulturním zařízením, městským úřadem a partnery CS Cabot a Keramika Hauser uskutečnil.

Účastnily se prakticky všechny sbory z města Valašské Meziříčí, mužský sbor Beseda, ženský Hedvika, smíšené sbory Basové G a školy Salvátor, posilou byl mužský sbor ze Vsetína Lumír a hudebně doplnil orchestr místní umělecké školy.

Repertoár byl velmi košatý. Zazněly skladby hlubokého středověku, vesměs v latině, skladby našich i světových klasiků, Mozarta, Křičky, Janáčka, slyšet bylo i jidiš a gospel z amerických modliteben.

Také orchestr ZUŠ předvedl hodnotné skladby H. Purcella, Ch. W. Glucka a další. Koncert byl ukončen společnou skladbou sborů – Mozartovo Ave verum corpus předvedlo téměř 80 zpěváků.

Festival byl díky iniciativě spolku Beseda kvalitním zhodnocením souboru akcí ve Valašském Meziříčí pořádaných první květnový víkend.

-jg-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *