Archiv pro měsíc: Říjen 2014

Beseda a Polajka v Pezinku

Beseda, Polajka, Radost, jablíčka a víno – to je 5 slov vystihujících vydařené podzimní setkání hudebních souborů ve slovenském Pezinku.

Mužský pěvecký sbor Beseda a cimbálová muzika Polajka z Valašského Meziříčí zavítali v sobotu 11. října 2014 na Slovensko do Pezinku. Pozval je folklorní soubor Radost, který byl hostem jarního koncertu Besedy.

Program prosluněného dne zahájilo Jablkové hodování pořádané v 13 městech Bratislavského kraje, v Pezinku na dvoře skautské klubovny. Už zde mohli návštěvníci „ochutnat“ temperamentní písně v podání Radosti a Polajky.

Večer v Pezinku v Domě kultury Beseda přednesla lidové písně v úpravách J. N. Poláška, A. Tučapského, O. Halmy i sbormistra S. Machance, například Bodaj by vás vy mládenci a Ej něchcem páleného. Prostor dostali i klasičtí mistři – A. Dvořák a G. F. Händel, jehož společně podanou skladbou Canticorum iubilo program vyvrcholil.

Ó víno, Boh Ti nebo daj!

Polajka početné publikum doslova strhla valašskými lidovkami i slovenskými čardáši. Také domácí soubor Radost úspěšně prezentoval sílu slovenského folkloru, v písních žertovných, milostných a mnoha dalších, které aktuálně vydal na CD „Ó víno, Boh Ti nebo daj!“

Beseda přijímá nové zpěváky

Mužský pěvecký sbor Beseda je na valašskomeziříčské kulturní scéně už více než 150 let. Pro členy Besedy je společné zpívání vřelou srdeční záležitostí, kterou často podporuje i rodina. Manželky, děti i vnuci rádi navštíví koncert nebo zájezd sboru, kde jim jejich „besedníci“ zprostředkují hudební zážitek.

Říkalo se, že kdo zpívá v Besedě, něco znamená. Dveře do tohoto sboru s úctyhodnou tradicí jsou otevřeny i Vám. Kontaktujte KZ Valašské Meziříčí, nebo přímo předsedu či sbormistra.

-el-